CENTRALNE OGRZEWANIE

Rozliczanie kosztów centralnego ogrzewania wykonujemy w oparciu o wskazania liczników ciepła (ciepłomierzy) lub radiowych podzielników kosztów ogrzewania wg najnowszych dyrektyw.
Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej (EED) – co to jest?
Dyrektywa EED to skrót od „Energy Efficiency Directive”. Jest to unijna dyrektywa, która została przyjęta w 2012 roku i ma na celu redukcję zużycia energii, efektywnego wykorzystania zasobów oraz promowanie efektywności energetycznej w Unii Europejskiej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o efektywności energetycznej?
Więcej informacji: https://energy.ec.europa.eu/index_en
Informacje dotyczące zasad rozpatrywania skarg i reklamacji.
Reklamacje dotyczące otrzymanego rozliczenia należy składać za pośrednictwem właściwego zarządcy nieruchomości.
W przypadku wątpliwości mogą Państwo zwrócić się do odpowiedniej organizacji zajmującej się ochroną praw konsumenta.
Więcej informacji: https://www.uokik.gov.pl/sprawy_indywidualne.php
ZIMNA I CIEPŁA WODA
Powszechny montaż wodomierzy mieszkaniowych przyczynił się do znacznego spadku zużycia wody w gospodarstwach domowych, a także do wprowadzenia nowych systemów rozliczeń i ich ciągłej modyfikacji. Indywidualne rozliczanie kosztów zużytej zimnej i ciepłej wody, wykonujemy w rozbiciu na koszty podgrzania wody ciepłej oraz koszty zużytej wody zimnej. Rozliczenia wykonywane są najczęściej 2 razy w roku i obejmują wyliczenie rzeczywistej ceny podgrzania 1 m³ ciepłej wody, wykonanie bilansu wody na budynku oraz rozliczenie uchybu wody. Uchyb wody to różnica pomiędzy zużyciem wody na przyłączu do budynku, a sumą zużyć z wodomierzy indywidualnych. Ustawa o urządzeniach pomiarowych dopuszcza dokładność pomiaru wodomierzy na poziomie +/- 5%.
Pamiętać należy, że im wyższa będzie klasa dokładności pomiaru, tym uchyby na budynku będą mniejsze.
Ponieważ podczas każdego rozliczenia koszty podgrzania c.w. i jej zużycie na budynku są różne, cena podgrzania 1 m³ wody również się zmienia. Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy Unii Europejskiej, wodomierze ciepłej wody muszą posiadać nakładki RADIOWE. Jest to dobra wiadomość dla użytkowników, bo o ile wodomierze optyczne wskazywały jedynie zużycie i nic więcej , to wodomierze radiowe rejestrują wiele danych, informujących o stanie urządzeń czerpalnych (baterii) lub stanie technicznym instalacji. Należą do nich przepływy ciągłe (spłuczki ustępowe) lub przepływy wsteczne. Wodomierze radiowe rejestrują zużycie na koniec każdego miesiąca z ostatnich 12 miesięcy, co znacząco ułatwia rozpatrywanie ewentualnych reklamacji.
Zaawansowana technologia produkcji wodomierzy, ich odporność na działanie pola magnetycznego, wysoka dokładność pomiaru oraz radiowa transmisja danych, wszystko to sprawiło, że rozliczenia wykonywane są rzetelnie, szybko i bez absorbowania lokatorów.